19
Led
2017

Bezpečný domov

druhý díl

Od té doby, co Kubík leze, jsme mu přizpůsobili celý dům, tedy postupně jsem přicházela na věci, které jsem musela zabezpečit.

6V televizi neustále opakují, že máme mít prací prášek a takové ty polštářky na praní tak, aby na ně děti nemohly. Mají pravdu! V koupelně by rozhodně neměly být volně dosažitelné čisticí prostředky, zejména ty, které dráždí, nebo dokonce leptají sliznice. Proto stejně jako léky držte tyto prostředky v zamčených skřínkách nebo aspoň vysoko na polici. Rybilka proti opruzeninám je vlastně taky lék, ale pokud ji trošku oblízne, nic se děťátku nestane.

Jsou to všudybýlkové a uhlídat, na co dosáhnou, je občas opravdu složité. Pozor dávejte hlavně na všechno ostré – žiletky, nůžky na nehty, pinzety, pilníčky. Pro dítě může znamenat riziko také mokrá podlaha či vana plná vody bez dozoru, stejně jako volně dostupný fén připojený do zásuvky. Do vany si pořiďte protiskluzovou podložku, už jde koupit i pěkná. J

Děti si hrají na zemi, proto ukliďte všechno, co je spojené s elektrikou, tedy pokud to jde. Záslepky do zásuvek mají třeba v Ikee včetně chráničů rohů nábytku a zarážek do dveří. U nás doma jsme museli zabezpečit schodiště, kde nám pomohla posuvná dvířka se systémem, který občas neotevřou ani dospělí J. Vázy a sošky, které zdobí mnoho domácností a rády se převrhávají, dejte na pár let výš. Skřínky, které nemáte připevněné ke zdi, jsou velikým nebezpečím, jelikož se můžou na malého průzkumníka převrhnout.

Při návštěvách pozor na horké nápoje na stole, ubrusy by neměly přesahovat okraje stolu, aby je na sebe dítě nestáhlo i se všemi předměty. Buďte opatrní, u čeho necháváte dítě samotné, zapálené svíčky, aromalampy, vánoční či jiné dekorace mohou být opravdu nebezpečné. Ještě doporučuji mít v celém bytě orientační lampičky, v noci se tak dobře utíká pro mlíčko nebo čistou plínku.