7
Bře
2016

Bez masti Rybilka už si dnes dětští lékaři a mnohé maminky boj proti opruzeninám neumí představit. Tato mastička s unikátní recepturou je na trhu již pětadvacet let a i přes několik inovací, kterými prošla v posledních letech, je svým složením stále jedinečná. Víte, jak vůbec vznikla a kudy vedla její cesta k dnešní podobě? Po stopách do minulosti této značky jsme se vydali s Ing. Vítem Horákem, vedoucím výroby.

Rybilka Neo má jako jediná na českém trhu unikátní složení. Obsahuje rybí tuk – olej z tresčích jater. Jaké bylo původní složení Rybilky?
Složení původní dětské masti Rybilka vycházelo z tradiční masti, kterou připravovali lékárníci do kelímků. Tato mast obsahovala jako hlavní složky rybí olej, vazelínu, lanolín a oxid zinečnatý. Původní, lékárníky připravovaná mast byla tehdy balena jen do kelímků, které často nezajišťovaly dostatečnou ochranu před vlivem prostředí, rychle se kazila a měla velmi krátkou dobu použitelnosti.

Byl to první impuls k praktičtějšímu balení?
Ano, byl to jeden z impulsů, proč společnost Herbacos vyvinula přípravek, který přináší výhody tradiční masti určené pro péči o opruzenou pokožku s výhodami praktického balení v plastové tubě. Tento přípravek uvedla v roce 1991 na trh pod názvem Rybilka.  Mast se stala postupem času velmi oblíbenou nejen mezi maminkami, které ji užívaly pro ošetření dětské pokožky v oblasti plen, ale postupně ji začali používat také sportovci a senioři při péči o citlivá a problematická místa.

Kdy došlo k inovacím, které vedly k dnešní podobě Rybilky?
V roce 2010, po akvizici s italskou společností Recordati, vyvstal požadavek na vývoj nového, moderního přípravku určeného k péči o jemnou dětskou pokožku v oblasti plenek a o pokožku se sklonem k opruzení. A tak začal vývoj nového přípravku, který byl v roce 2013 uveden na trh pod názvem Rybilka Neo.

Kde společnost Herbacos Recordati čerpala inspiraci pro vylepšení Rybilky?
Nová mast vznikala s využitím moderních poznatků z oblasti pediatrie a kožního lékařství. Při vývoji nové receptury jsme vycházeli z dlouholetých zkušeností pediatrů a dermatologů a z podnětů uživatelů dětské masti Rybilka .

Jaké další složky dnes Rybilka Neo obsahuje?
Základními ingrediencemi nového produktu Rybilka Neo jsou deoderizovaný rybí olej v kombinaci s D-panthenolem, vitaminem E, mandlovým olejem a oxidem zinečnatým vmíchané do masťového základu z lékařské vazelíny a lanolinu. S ohledem na maximální komfort a funkčnost přípravku se používá deoderizovaný olej z jater tresky, který je upravený speciální německou technologií. Ta zajišťuje zachování všech požadovaných vlastností rybího oleje a zároveň snižuje intenzitu charakteristického odéru. Tento rybí olej je optimálním přírodním zdrojem vitaminu D. Dále byl do receptury produktu zapracován D-panthenol spolu s vitaminem E, jejichž kombinace podporuje regeneraci pokožky a zklidňuje ji. Další složkou je pak mandlový olej, který napomáhá zvláčnění pokožky a šetrně ji vyživuje. Oxid zinečnatý pokožku mírně vysušuje, zklidňuje a příznivě působí na pokožku se sklonem k tvorbě opruzenin.

Jak se vybírají dodavatelé surovin pro Rybilku Neo?
Suroviny používané pro výrobu Rybilky Neo se nakupují pouze od renovovaných dodavatelů či přímo od výrobců, čímž se maximálně zkracuje dodavatelský řetězec a zlepšuje se možnost kontroly celého výrobního procesu surovin. Důraz se klade na vysokou kvalitu a původ surovin. Například rybí olej nakupujeme přímo od německého výrobce, který jej získává z jater tresek ulovených v  Severním moři nebo Atlantském oceánu.

Jaké nároky jsou kladeny na výrobu produktu Rybilka Neo?
Společnost Herbacos Recordati vyrábí přípravek Rybilka Neo výhradně ve svém výrobním závodě v Pardubicích. Výrobní prostory provozovny v Pardubicích jsou konstruovány jako farmaceutické a jsou odpovídající vysokým nárokům na výrobu přípravku Rybilka Neo.

Jakým způsobem probíhá kontrola kvality Rybilka Neo?
Kvalita se kontroluje v průběhu celého výrobního procesu. Zajištění kvality začíná výběrem a hodnocením dodavatelů surovin spolu s pečlivou kontrolou každé šarže používaných surovin a obalového materiálu. Další kontroly se pak provádí v průběhu výroby přípravku a jeho plnění do obalů.

Co se děje s přípravkem po dokončení výroby?
Po dokončení výroby se výrobek skladuje v karanténním skladu až do dokončení a vyhodnocení laboratorní kontroly odebraných vzorků. Tímto postupem se kontroluje každá vyrobená šarže přípravku Rybilka Neo. Opuštěním bran závodu však kontrola nekončí. U vybraných šarží přípravku se dále kontroluje  stabilita a vlastnosti v po celou dobu použitelnosti.

Kdo vlastně provádí kontrolu jakosti a co se kontroluje?
Kontrolu jakosti přípravků zajišťuje oddělení jištění jakosti, které je z důvodu nezávislosti odděleno od výrobního oddělení. Oddělení jištění jakosti zajišťuje veškerou analytickou kontrolu surovin, obalů a produktů a rovněž provádí kontrolu související dokumentace. Zabezpečování jakosti zahrnuje tvorbu dokumentačního systému, distribuci a aktualizaci dokumentů, propouštění produktů, dále sledování parametrů jakosti a jejich vyhodnocování s cílem odstranit případné nedostatky. Kontrola jakosti každé vyrobené šarže zahrnuje vzorkování, kontrolu surovin, obalů, výstupní kontrolu produktu, včetně kontroly záznamové dokumentace atd.