18
Bře
2016

Další otázka, kterou jsem jako nastávající maminka řešila, byla, zda klystýr, Yal gel, nebo nic. Někdo jde přirozenou cestou, kdy žádné čištění střev preventivně nedělá a při porodu je tedy víc než pravděpodobné, že ještě než se narodí miminko, přijde na svět obsah vašich střev…

Do toho bych nešla! Co chudák manžel a porodní asistentka? A co čisté a voňavé prostředí pro miminko?!
Řešila jsem tedy, jestli klystýr, který připravují v porodnici, což je 1 litr teplé vody, nebo Yal gel o obsahu 1 deci.

Yal_Colon_cleaner

Po konzultaci s porodní asistentkou na porodním sále jsme udělaly kompromis. Tedy Yal gel naředěný teplou vodou. Tekutiny bylo maximálně půl litru, což není tak hrozné. Teplá voda efekt urychlila, a jelikož mě i vnitřně prohřála, věřím, že mohl klystýr urychlit celý průběh porodu. O klystýru se vypráví hrůzostrašné příběhy a pro mě to byla první zkušenost, na kterou jsem byla zvědavá. Upřímně ale mohu říct, že to bylo úplně v pohodě. Není to příjemné, tedy hlavně zavádění a vysunutí hadičky, ale funguje to perfektně. Dokonce bych řekla, že jsem se po tom cítila o dost líp. V těhotenství mě docela trápila zácpa, takže jsem po 8 měsících cítila vyloženě očistný pocit prázdnoty. Postup je jednoduchý: porodní asistentka zavede hadičku do konečníku a napustí do vás tekutinu. Chvíli budete chodit po místnosti nebo posedávat a asi po 20 nebo 30 minutách, kdy ustojíte a prodýcháte pár kontrakcí, se vyprázdníte. Klystýr dostanete v porodnici zdarma. Yal gel je na předpis a stojí okolo 100 korun.

Rozhodnutí je na Vás, ale myslím, že velký rozdíl v těchto variantách není, takže ať si vyberete klystýr nebo Yal gel, uděláte dobře.