24
Led
2017

Kubík stojí…

...a pokouší se o první krůčky

Teď je Kuba ve věku, kdy na jednom místě zůstává jen, když je unavený nebo zaujatý nějakou hračkou. Většinu času se pohybuje z místa na místo, leze po břiše a přitahuje se ručičkama a nožičkama.

Některé děti začínají tím, že couvají, ale to se brzy obrátí. Stačí, že nožky trochu zesílí a půjde to i dopředu. Některé děti fázi lezení po bříšku přeskakují  a lezou rovnou po č
tyřech. Jestli ale vaše miminko o lezení po kolínkách nejeví zájem a plazí se jen po bříšku až do doby, než se povede první krůček, je to taky v pořádku.

7Kubík objevil taky pohled z výšky, a to když se postaví u gauče a kouká. Jakmile si vaše dítě začne stoupat s oporou, můžete začít s prvními cvičeními pro stání a chůzi. Můžete mu například nabídnout hračku. Ve chvíli, kdy ji vezme do ruky, stojí skoro samo, bez opory. Po tomto úspěchu nebude dlouho trvat a dojde na první krůčky.

Při těchto prvních pokusech je hodně důležité, abyste byli dětem po ruce, protože jejich první pokusy o stoj a první pokusy o krůčky budou doprovázeny mnoha pády. Aby ty pády nebyly příliš bolestivé, nebo krkolomné musíte dítě jistit a chránit, jinak by je to mohlo odradit od dalších pokusů, což by byla veliká škoda.

Nezapomeňte, že chválu posloucháme všichni moc rádi, proto své miminko nezapomínejte chválit tak často, jak je to možné. Klidně mu i zatleskejte a dopřejte mu, ať si zatleská i samo sobě.