31
Led
2017

Mimi deníček

desátý měsíc

Kubík není úplně typické desetiměsíční dítě, v tom že je stále na bříšku a přisouvá se pomocí rukou a nohou, a teprve teď mu začaly růst zoubky, ale zato čtyři najednou, tak máme doma veselo.

9Sice ještě není na kolínkách, přesto hezky sedí a stojí s přidržováním něčeho nebo někoho a je u toho hrozně nadšeny. Je znát, že má radost z toho, že umí něco nového a moc rád to opakuje pořád dokolečka. Rád se směje, když ho vytahuji za ruce ze sedu do stoje.

Je to taky pěkný generál, protože se chce stále nosit a ručičkou mi ukazuje směr, kam vyrazíme. Komunikovat gesty a zvuky je pro desetiměsíční dítě typické. Umí se ale taky rozčílit a to hlavně, když mu beru věc, kterou zrovna našel a jako většinou se jedná o něco, co není hračka.

Jestli máte doma, taky takového raráška pravděpodobně se bude umět dostat se z bříška do sedu, dělá paci-paci nebo pá-pá, chodí kolem nábytku nebo stojí chvíli bez opory. Moc dobře rozumí slovu „ne“ a možná jako Kuba ho taky moc rád opakuje, vlastně je to teď odpověď na všechny otázky. To, že zákazu rozumí, ale v žádném případě to neznamená, že poslechne. Ale když jde do tuhého, tak Kubíček volá máma nebo táta. :)

Některá miminka jsou dokonce tak šikovná, že už umí dát najevo své přání jinak než pláčem. Kuba se mezi ně taky hlásí, protože si moc rád hraje s míčem a posílá nám ho zpět, shazuje věci a dívá se, jak padají a vezme si hračku špičkou palce a ukazováčkem.

Pokud máte pochybnosti o správnosti psychomotorického vývoje vašeho dítěte, neváhejte problém včas projednat s vaším pediatrem.