2
Úno
2017

Mimi deníček

jedenáctý měsíc

Největší pokrok, který Kuba do konce jedenáctého měsíce udělal, je že se umí dostat z bříška do sedu. Dokáže si tak lépe hrát a soustředit se na hračky okolo sebe, nejen před sebou.

10Je to pokrok, protože je stabilnější a je znát, že jeho tělíčko zesílilo. Zlepšil se mu také klešťovitý úchop, tedy že bere hračky ukazováčkem a palcem. Někdy se třeba zasekne na prahu ve dveřích a snaží se sebrat šroubek, kterým je práh přišroubovaný k podlaze. Je to sice marný boj, ale baví ho to a chvilku s tím stráví. Stále je nejoblíbenějším slovem NE, kterému dobře rozumí, ale jen občas opravdu poslechne, když mu zakazuji vyndávat hlínu z květináče s kytkou.

Vždy když se mu něco povede, tak si zatleská, jako třeba když obejde stůl a neskončí přitom na zadečku vycpaném plínkou. Trémujeme pá-pá, ale zatím moc úspěšní nejsme. Nachytala jsem ho také, že se pomalu pokouší stát bez opory, někdy to trochu šidí, protože si třeba drží hračku oběma rukama a zádíčky se opírá o gauč, ale co, je to trénink.

Jedenáctiměsíční dítě také zvládne udržet v ruce dvě hračky, postavit věž ze dvou kostek, říkat cíleně máma, táta, nebo i jiné slovo.

Kubík také moc rád shazuje věci na zem a dívá se, jak padají. S oblibou takhle rozhazuje hračky z jídelní židličky, a tím vlastně objevuje hloubku prostoru. Nemusíte se tedy tolik zlobit, protože to je součástí jeho zkoumání světa.

Pokud vaše dítě v jedenácti měsících zvládne stát dobře bez opory, pít samostatně z hrnečku, dát najevo své přání jinak než pláčem, poslat vám balón zpět, napodobovat při žvatlání intonaci dospělých, pomáhat s oblékáním nastavením nohy nebo ruky, nebo snad dobře chodit, máte doma opravdového šikulku.

Pokud máte pochybnosti o správnosti psychomotorického vývoje vašeho dítěte, neváhejte problém včas projednat s vaším pediatrem.