28
Úno
2017

Mimi deníček

dvanáctý měsíc

Tak a je to tu. Kubíkovi je rok! Neuvěřitelně rychlo to uteklo. Stojím a koukám na to miminko, jak si to štráduje okolo nábytku a nevěřím vlastním očím.

4Je to fakt kabrňák, co všechno za ten rok zvládnul, jsem na něj děsně pyšná. Vždycky, když řekne máma, je na něm vidět, že to neříká náhodou, opravdu mluví na mě. Jediné co ještě úplně nedává je stavění z kostek, stále nejraději všechno boří.

Moc se mi líbí, když na otázku Jak jsi veliký? zvedne ručičky nad hlavu a začne se řehtat. Nešetřím chválou a tak plynule přejde na paci-paci. Teď pracujeme na pá-pá. Nerad se loučí, tak mu to moc nejde.

Pokud máte doma taky ročního prcka, možná už zvládá uchopit malý předmět špičkami palce a ukazováčku (pinzetový úchop), pomáhá vám s oblékáním tím, že nastaví nohu nebo ruku, stojí chvíli bez opory, říká jiné slovo než máma nebo táta, dá najevo své přání jinak než pláčem, pošle vám balón zpět, nebo dokonce dobře chodí. Kubík rád telefonuje, tedy drží si něco u ucha a dělá, že telefonuje, vlastně tím napodobuje intonaci dospělých.

Některé roční děti, jsou dokonce tak šikovné, že zvládnou říkat tři nebo více jiných slov než máma nebo táta, umí se nakrmit sami lžičkou (to jsme zkusili a jídlo bylo úplně všude), pít samostatně z hrnečku,nebo tužkou nakreslit čáru.

Pokud máte pochybnosti o správnosti psychomotorického vývoje vašeho dítěte, neváhejte problém včas projednat s vaším pediatrem.