Mgr. Marta Novotná, magistra v lékárně Hradec Králové

„Rybilku jsem si otestovala na vlastním synovi."

Lidé při nakupování v lékárnách často spoléhají na doporučení lékárníků a jejich zkušenosti. Dělají si lékárnice vlastní testy výrobků? Magistra Marta Novotná z lékárny v Hradci Králové si nejúčinnějšího bojovníka s dětskými opruzeninami rozhodně otestovala sama na vlastním synovi.

Pokud potřebuje maminka poradit přípravek na opruzeniny, jaký produkt doporučíte a proč?
U léčby dětských opruzenin osobně kladu nesmírný důraz na prevenci. Kůže novorozenců je podstatně méně odolná vůči mechanickému dráždění, proto je důležitá její ochrana. U krému na opruzeniny obecně platí, že čím více aktivních složek se kombinuje, tím je krém účinnější. Ideální tedy je, aby základ krému tvořil oxid zinečnatý, který vytváří ochrannou vrstvu proti dráždění pokožky a taky vysušuje případnou sekreci. Léty prověřeným prostředkem je rybí olej, jehož hlavní složka vitamin D podporuje regeneraci pokožky.

Proč rybí olej dětské pokožce tak prospívá?
Olej kůži promašťuje a zvláčňuje, přičemž má hojivý účinek. Výborně se doplňuje také s mandlovým olejem bohatým na vitamín E a panthenolem, který posiluje regeneraci pokožky a působí protizánětlivě. Krém obsahující tyto složky komplexně pečuje o dětskou pokožku. Nesmírně důležité je, aby krém na opruzeniny neobsahoval konzervanty a parfemaci, které můžou sami o sobě být příčinou dráždění pokožky. V dnešní rychlé době jsou oblíbené k ošetření pokožky i dětské vlhčené ubrousky, tady je důležité vyvarovat se obsahu alkoholu a dráždivé parfemace.

Na trhu je v současnosti bezpočet dětských produktů, ne vždy ale cena odpovídá kvalitě. Který Vás v poslední době nejvíce zaujal a proč?
Produkty se samozřejmě liší jak kvalitou, tak cenou. Ne vždy platí, že ten nejdražší musí být také nejlepší. Moje požadavky na kvalitní péči o pokožku splňuje produkt Rybilka Neo, protože má komplexní složení, je bez konzervantů a parfemace a je za rozumnou cenu. Společnost Herbacos Recordati často nabízí výhodné limitované edice balíčků. Maminka tak může získat další kvalitní produkt k vyzkoušení. V současnosti je možné při koupi koupi 2 kusů masti Rybilka Neo 100ml získat dárek Vlhčené ubrousky Rybilka Neo s obsahem panthenolu v hodnotě 66 Kč, tyto ubrousky jsou ze 100% viskózy a dají se splachovat. Takový dárek ocení nejedna maminka, která se snaží své dítě naučit hygienickým návykům.

O blahodárných účincích masti Rybilka jistě není pochyb, pro mnohé ale byl velký problém charakteristický rybí odér. Co s tím?
Je pravda, že rybí olej má charakteristickou vůni, ale i s touto skutečností si společnost Herbacos Recordati dokázala poradit. V Rybilce Neo se používá deoderizovaný rybí olej, který je díky čištění za vakua zbaven části zápachu.

Máte osobní zkušenosti s těmito výrobky?
Ano, sama jsem Rybilku Neo používala a stále používám při péči o pokožku svého syna a na Rybilku Neo nedám dopustit. Ráda ji doporučuji všem maminkám.

Děláte si i vlastní testy výrobků? Porovnáváte účinky například dětských kosmetických výrobků a značek?
Trh v současnosti nabízí množství kosmetických přípravků pro péči o dětskou pokožku, samozřejmě je možné o nich získat spoustu informací z odborných článků, internetu či od obchodních zástupců. Nic se ale nevyrovná vlastním zkušenostem. Jako máma jsem vyzkoušela hned několik krému na opruzeniny a musím říct, že Rybilka Neo u mě vyhrála na plné čáře.

Chodí maminky častěji s receptem od lékaře, nebo o radu žádají přímo vás?
Maminky většinou nejdříve přicházejí do lékárny, s lékařem řeší až závažnější komplikace, když samoléčba selhává. Často hledají informace i na internetu, na různých webech pro maminky. Ty pak spolu konzultujeme.

Které volně prodejné přípravky doporučujete k pravidelné péči o pokožku?
Určitě dětskou řadu Rybilka Neo, protože jak krém na opruzeniny Rybilka Neo, tak vlhčené ubrousky Rybilka Neo s panthenolem nemají konkurenci. Mají kvalitní složení a jsou za rozumnou cenu.

Může vaše lékárna nabídnout maminkám něco speciálního?
Jelikož já i všechny moje kolegyně jsme mámy, můžeme určitě nabídnout vlastní zkušenosti a pochopení pro problémy, které maminky a jejich miminka trápí.