10
Kvě
2016

Koupání

každodenní rodinný rituál

Jeden z rituálů, které mají děti rády je koupání. Není to jen očista tělíčka miminka, ale také krásný čas plný radosti a veselého křiku, který společně strávíte. Teplá voda připomíná miminku jeho původní prostředí – plodovou vodu v bříšku maminky, kde, se cítilo v bezpečí.


Mimi 2Pro správnou koupel si předem připravte podložku na přebalování, vaničku nebo kyblík ke koupání s vodou, žínku, osušku a pro větší děti i dětské mýdlo na tělo i vlásky.

Aby však koupání bylo příjemné a bezpečné, je nutné dodržovat několik pravidel:

Teplota v místnosti by se měla pohybovat mezi 24 – 25 °C a měla by být bez průvanu.

Teplota vody by měla být mezi 36 – 37 °C. Teplotu vody si vždy ověřte teploměrem nebo loktem. Výška vody ve vaničce má být 10 – 15 cm.

Pokožka miminka je velmi tenká a citlivá, proto by koupel zvláště na začátku neměla trvat více než 6 minut a nepoužívejte žádnou kosmetiku.

Miminko svlékněte na přebalovací podložce a odstraňte starou plenku. Poté očistěte zadeček čistícími ubrousky Rybilka jako u přebalování, aby miminku zůstala voda ve vaničce krásně čistá. Hlavička by se měla opírat o předloktí vaší ruky, jejíž prsty přidržují vzdálenější ramínko miminka. Druhou rukou podložte zadeček a pomalu ponořujte miminko do vody od chodidel po hrudník. Namočenou žínkou velmi jemně otřete celé tělíčko. Poté ho jemně oplachujte nabíráním vody do své ruky. Kuba má moc rád, když mu u koupání vyprávím nebo říkám říkanky, směje se na celé kolo. Po koupeli miminko zabalte do osušky, aby zůstalo v teple, a osušte je. Miminko osušte jemnými doteky ručníku nikoli třením, jeho pokožka je stále velmi citlivá.

NIKDY nenechávejte děťátko o samotě ani na malou chvíli.

Doma koupeme Kubíka ve dvou, už je přeci jen větší a je to taková rodinná akce, u které se vždycky nasmějeme.