28
Čer
2016

První pomoc I

zajištění průchodnosti dýchacích cest

Každý z nás doufá, že toto nikdy nebude potřebovat, ale rozhodně je dobré to znát. Můžete tak zachránit život svému děťátku nebo komukoli jinému.

Jak zachránit život? (ABC resuscitace dětí)
Postup při oživování dítěte
A (airway): zajištění průchodnosti dýchacích cest
B (breathing): zajištění dýchání
C (circulation): zajištění krevního oběhu

prvni_pomoc

A – zajištění průchodnosti dýchacích cest
Zraněné dítě přemístěte co nejblíže bezpečí, šetrně a s minimálními změnami polohy, aby se nezhoršilo jeho zranění. Zkontrolujte, jestli je při vědomí. Hlasitě na něj promluvte a jemně ho poklepejte, například na chodidlo nožičky. S kojenci a dětmi s podezřením na poranění krční páteře při zjišťování vědomí nijak netřepejte. Stačí důrazné oslovení nebo otázka a sledování reakce.
Pokud dítě na podnět reaguje, pohybuje se, nechte ho v poloze, ve které jste ho našli. Nepřesouvejte ho, pokud mu tam nehrozí nebezpečí. Můžete šetrně ošetřit zranění, jako je krvácení, a hlavně přivolejte lékařskou pomoc.
Pokud dítě na nic nereaguje, volejte hlasitě o pomoc.
20160627_200144_resizedDýchací cesty uvolníte záklonem hlavy a předsunutí dolní čelisti. Jestliže je to v původní poloze možné, položte dítěti ruku na čelo a lehce a plynule mu zakloňte krk. Současně přiložte špičky prstů druhé ruky pod jeho bradu a pozvedněte ji, aby se uvolnily dýchací cesty. Na krk pod bradou netlačte. Mohlo by to vést naopak k uzavření dýchacích cest. V případě, že v poloze, ve které jsme dítě našli, není možné provést uvolnění dýchacích cest, musíme ho šetrně uložit na záda. Poté provedeme stejný manévr se záklonem hlavy a podzvednutím brady.
Při podezření na poranění krční páteře, šíje a krku hlavu nezaklánějte. Dýchací cesty uvolníte jen předsunutím dolní čelisti. Položíte oba ukazováky podél obou stran hlavy dítěte za jeho dolní čelist, a tu citlivě vysunete dopředu.
Zkuste si to doma na manželovi, na ostro už neuděláte chybu.