23
Úno
2017

První pomoc

febrilní křeče, syndrom náhlého úmrtí

S pojmem febrilní křeče jsem se setkala, až když jsem se zajímala o to co, se může malému dítěti všechno stát.

3Tyto křeče můžou postihnout děti ve věku od šesti měsíců do šesti let a její příčinou je ještě nezralost nervového systému při vysokých horečkách.

Febrilní křeče poznáte tak, že dítě ztuhne, zbledne, promodrá okolo pusinky, obrací oči v sloup, objeví se záškuby na nohách a rukách, nereaguje na nás a vše to trvá 1 – 2 minuty.

Pokud křeče trvají déle než 5 minut, volejte záchranku 155. Podávejte čípek na snížení teploty nebo dítě omývejte vlažnou vodou, která teplotu sníží. Větrejte a eventuelně podejte Diazepam do zadečku.

Jedním ze strašáků všech rodičů malých dětí je syndrom náhlého úmrtí. Jedná se o náhlé nevysvětlitelné úmrtí kojence ve spánku, nejčastěji mezi půlnocí a šestou ráno. Postihuje to děti do 4 měsíců, častěji chlapce a příčina není dosud jasná. Smrt nastává po zástavě dechu, srdeční zástavě nebo poruše srdečního rytmu.

Pokud chcete mít jistotu, tak si pořiďte monitor dechu, který zaznamená, že dítě nedýchá a vy tak můžete dítěti pomoci umělých dýcháním, masáží srdce a přivoláním záchranky.

Existují určité rizikové faktory, které ke vzniku přispívají, jako je kouření v těhotenství, užívání drog, méně než 2 roky mezi těhotenstvími, nedostatečný dohled lékaře v těhotenství, nízká porodní váha novorozence, porod před 37. Týdnem, APGAR skóre pod 7 bodů, poloha na bříšku ve spánku, časté ublinkávání a přehřátí.