9
Bře
2016

Těhotenský kurz

část první

Těhotná jsem byla poprvé a musím říct, že jsem si myslela, že o tom díky všeobecnému přehledu něco vím. Omyl, věděla jsem jen to, o čem je společnost ochotná si povídat.

Slyšeli jste snad mluvit někoho o hlenové zátce nebo masáži hráze? Že ne? Nedivím se, já jsem taky koukala.A proto jsem pozorně poslouchala kamarádku, která vyprávěla, co se naučila na těhotenském kurzu ve studiu pro ženy http://www.studioprozeny.cz/tehotenstvi/tehotensky-kurz). Nejedná se o jednodenní kurz, kde vám všechno shrnou a vy pak odcházíte s očima na vrch hlavy a bez praktického využití.

Blogerka Rybilka cvičí na balónu v prosvětlené místnostiNa kurz jsem chodila od 4. do 8. měsíce, jednou týdně na hodinku, z toho 30 minut bylo povídání a 30 minut těhu cvičení. Zpočátku mi cvičení připadalo jen jako lehké protahování, ale s rostoucím bříškem a váhou se stalo náročnějším a byla jsem na sebe pokaždé pyšná, že jsem to zvládla. Trénuje se technika dýchání, tlačení a úlevové polohy pro dobré zvládnutí I. a II. doby porodní.

Od 30. týdne jsme pak v každé hodině kurzu nacvičovaly dýchání a tlačení v poloze jako při porodu, takže pak víte, jak se máte cítit, když to děláte správně. Přednášky a cvičení, které vedou zkušené porodní asistentky a duly, byly rozdělené tematicky na těhotenské, porodnické a péči o dítě.  Přiznám se, že když mi doma praskla voda, byla jsem za kurz moc ráda. Díky němu už jsem totiž věděla, co mě čeká, jak moc mám spěchat, jak dlouho která fáze bude asi trvat, jak si pomoci od bolesti, co se děje s miminkem v bříšku, když se blíží porod, jak dýchat, jak myslet, co si sbalit do porodnice a mnoho dalšího.

A co že je to vlastně ta hlenová zátka a masáž hráze? Hlenovou zátku si představte jako zátku na lahvi uvnitř děložního čípku. Její funkce spočívá v tom, že spolu s plodovým vakem tvoří ochranu miminka před vstupem bakterií zvenčí. Masáž hráze je tedy vlastně cesta, jak předejít nástřihu hráze při porodu. Jak na to, o tom třeba zase někdy příště…

Pomohly i vám poznatky z těhotenského kurzu při porodu?